Penceresiz Kaldım Anne Notaları

Penceresiz Kaldım Anne Notaları
19.02.2023
3.487
A+
A-

Severek ve beğenerek dinlediğiniz Penceresiz Kaldım Anne şarkısının notalarını sizler için hazırladık. Nota kağıdına ve do re mi nota yazımına alt kısımdan ulaşabilirsiniz. Hani benim gençliğim notaları eklendi.

İçindekiler

REKLAM
X

Penceresiz Kaldım Anne Nota Kağıdı ( Bağlama/saz, Melodika, Flüt, Keman, Ud, Kanun )

  • Nota kağıdının üzerine tıklayıp, ardına büyütebilirsiniz.

Penceresiz Kaldım Anne Nota Ses Dosyası

Penceresiz Kaldım Anne Notaları Do Re Mi Şeklinde

Ahmet Kaya’nın seslendirdiği Penceresiz Kaldım Anne nota biçimi şu şekildedir;

//: (es) (re-re) (re-mi-fa) (fa-mi) (re-mi-re-do-do)

(do-re-do-re) (mi) (mi-re) (do-re-do-si-si)

(si-do-si-do) (re) (re-do) (si-do-si-la) (la)

"

(mi-mi-mi) (mi) (fa)-(sol) (fa-mi-mi)

Penceresiz Kaldım Anne notaları alternatif biçimde şu şekildedir;

Re re re mi fa.fa mi re mi re do do
Do re do re mi.mi re do re do si si
Si si si si do re.re do si do si la la ( ilk ‘’ si si si si ‘’ notalarına alternatif si si do si )
Mi mi mi mi  fa sol sol fa fa mi

Penceresiz Kaldım Anne Hikayesi

Yusuf Hayaloğlu’nun yazdığı Ahmet Kaya’nın 1987 yılında piyasaya çıkan yorgun demokrat albümünün en çok dinlenen parçası olan Penceresiz Kaldım Anne parçası. 12 Eylül olayının izlerini, acılarını bütün çıplaklığıyla ortaya koymaktadır. Yusuf Hayaloğlu bu şiirinde 12 Eylül olayının izlerini çok sade ve etkili bir dille ifade etmiştir ve sonra da Ahmet Kayan’nın buğulu sesine en çok yakışan şarkılarından birisi olmuştur. Ferzende Kaya’nın hazırlamış olduğu ‘ Başım Belada ‘ kitabında,  Yusuf Hayaloğlu’nun anılarından bahsederken Ahmet Kaya’nın parçayı 10 dakika içerisinde bestelediğinden bahsediyor. Ferzende Kaya kitabında Yusuf Hayaloğlu’nun Penceresiz Kaldım Anne şarkısının hikayesini;

”bir gün ahmet, gülten kaya ve gülten’in bir kız arkadaşıyla sarıyer üstünde manzaralı hoş bir restoranda rakı içiyorduk. tam bir hüzün atmosferi hakimdi. bir gece önce yazdığım şiir cebimde duruyordu. hiçbirimiz konuşmuyor, hepimiz akşamın bu tılsımlı manzarasını seyrediyorduk. o an kararımı verdim. rakı bardağına uzanan ahmet’in öteki eline şiiri tutuşturuverdim. şaşırdı, şiire baktı, birkaç mısrayı sesli okudu:

‘hani benim sevincim nerde/bilyelerim, topacım…/kiraz ağacında yırtılan gömleğim…/çaldılar çocukluğumu habersiz/penceresiz kaldım anne/uçurtmam tellere takıldı/hani benim gençliğim nerde…’

sonra tıkanıp kaldı. bir hıçkırık düğümlenmişti boğazına. gözleri dolu doluydu, daha fazla okuyamayacağını söyleyip şiiri gülten’e uzattı. gülten şiiri okurken ahmet hüngür hüngür ağlamaya başlamıştı. şiir bitince, dakikalarca gözündeki yaşlarla akşamın kızıl rengine dalıp gitti. sonra aniden kalktı, ‘çok çabuk eve gitmeliyiz, çok çabuk. sazıma ulaşmalıyım.’ dedi. hepimiz etkilenmiştik, arabada da hiç konuşmadık. deli gibi sürüyordu, eve girer girmez tek başına çalışma odasına daldı. en fazla on dakika sonra bizi çağırdığında, parçayı bestelemiş haliyle okudu ve onunla beraber biz de ağlamaya başladık. müthiş bir andı, sanki bir bebeğin ana rahminden çıkışını canlı izlemiş gibi büyülenmiştik. diyebilirim ki, parçanın o ilk halini hiç değiştirmeden kasede koydu. bu bir çalışta bestelediği ilk şiirimdi ve bundan sonraki şiirlerimin çoğunu da ilk okuyuşta ve ilk çalışta besteledi.”  Olarak aktardığından bahsediyordu. Penceresiz Kaldım Anne şarkısının hikayesi bu şekildedir.

Penceresiz Kaldım Anne Kısa Sap Bağlama Solfej

Penceresiz kaldım anne türküsü notalarını böylelikle tamamlamış oluyoruz.Nota kağıdına bakarak kolay bir şekilde Saz, Keman, Melodika, Ud, Kanun, flüt gibi enstrümanlar ile çalabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.