Merdo Saz Notaları

Aşık Mahzuni Şerif‘e ait olan Merdo türküsünün kolay do re mi notası ve bağlama için uygun nota portesi.Zazaca’da ölüm demek olan merdo’nun şimdi notalarına hep birlikte göz atalım.Portenin alt kısmında ise basit do re mi notasına erişebilirsiniz.

İçindekiler

REKLAM
X

Merdo Notaları – Kısa veya Uzun Sap Bağlama

Merdo merdo nota

Merdo Merdo Bağlama Solfej

Merdo Merdo Farklı Nota Portesi

merdo-sana-bir-gun-olsun-hayat

Merdo Türküsü Do Re Mi Nota ve Sözleri

es_ la do si la sol#_ la_ la___ ( Sana bir gün olsun )

es_ la do si la sol#_ la____ ( gülmedi hayat )

||: es_ la do si la sol# fa sol#_ sol sol la sol# fa_ ( kaderi berbat merdo merdo )

es_ fa la sol# fa fa mi fa___ ( burası gurbet )

"

es_ fa la sol# fa fa mi mi___ :|| ( burası gurbet )

es_ la do si la sol# la_ la_ la si sol#_ ( gelme demedim mi merdo )

es_ la do si la sol# la_ la_ ( dönme demedim mi )

||: es_ la do si la sol# sol# sol# sol# la sol# fa_ ( vururlar seni merdo merdo )

es_ fa la sol# fa fa mi fa___ ( söylemedim mi )

es_ fa la sol# fa fa mi mi___ :|| ( söylemedim mi )

Merdo Türküsünün Hikayesi

Pınar başında gördüğü kıza aşık olan bir delikanlının hikayesini konu alan türkü de vilayetin birinde yaşayan Merdo isimli fakir ve öksüz bir gencin yaşamış olduğu aşk hikayesi konu alınır. Merdo pınar başında gördüğü kıza aşık olur tabi kız da ona aşık olur. Gizli gizli pınar başında buluşmaya başlayan aşıkların mutluluğu civar köylerde eşini kaybeden yaşlı ve zengin bir adamın Merdo’nun sevdiği kızı babasından istemesiyle bozulur. Yaşlı ve zengin olan adam aslında kötü bir insan değil sadece hizmetini yapabilecek ve yalnız kalmamak için bu evliliği ister. Babası kızı verir ve Merdo için aşk acısıyla dolu günler başlar. Her gün kızın bulunduğu köye gider ve onun uzaktan izlemekle geçer günleri. Bu köye gitmek için hergün Merdo’nun bir köprüyü geçmesi gerekir, köprünün başında sürekli bekleyen deli Merdo’nun neden hergün oradan geçtiğini bilir. Kızın hareketlerinden işkillenen yaşlı adam sonunda Merdo’nun neden her gün köyüne geldiğini anlar ve kızı yanına çağırır ve kıza şöyle söyler:

– Bir sevdiğin olduğunu bilseydim seni asla almazdım. Gizli gizli olmak kaydıyla onunla buluşabilirsin ama unutma kimse bilmeyecek ve ben öldükten sonra onunla evlenebilirsin. Sakın benim yüzümü eğecek bir durumla beni karşılaştırma.

Bunları söyledikten sonra Merdo ve kız yine gizli gizli buluşmaya başlar. Durumdan işkillenen köylüler köyde söz ve dedikodu çıkarmaya başlarlar. Bir süreden sonra yaşlı adam bu duruma katlanamaz olur. Yaşlı adam yanına bir kaç adamını alarak Merdo’nun her gün geçtiği köprüye gelerek pusu kurarlar. Merdo yine köprünün olduğu kısma gelir deli ona “Gitme Merdo”, “Vuracaklar Merdo” der. Fakat Merdo aldırış etmez gözü sevdiğinden başka hiçbirşeyi görmez ve köprüden geçerken yaşlı adam ve adamları tarafından öldürülür. Sonra da bu türkü yakılır bir ağıt gibi..

Taze Karlar Yağmış Karın Üstüne türkü notası için de buraya göz atmanız yeterlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.