Kısa Sap Bağlama Dersleri 1. Ders

Merhabalar arkadaşlar bugünden itibaren artık sizler için kısa sap bağlama dersleri videolarını paylaşacağız.  Bunun için net ortamında en iyi anlatan hocalardan birinin videoları üzerinden gideceğiz. Bağlama derslerine başlamadan önce sizlere bazı temel bilgiler vereyim ve daha sonrasında videolu anlatıma geçelim.

Temel Bilgiler

Öncelikle Dizek Nedir?

dizek (portre)

Dizek bir diğer ismiyle portre müzik lisanında “üzerine ya da arasına notaların yazıldığı, dört aralık ve beş koşut çizgiden oluşan biçim.” şeklinde ifade edilir. Bir başka deyişle müzik dilinin kullanıldığı çizgiler ve onların aralarındaki boşluklar diyebiliriz. Başka bir deyişle üzerine nota yazılan alan.

Sol Anahtarı Nedir?

sol anahtarı, fa anahtarı, do anahtarı

Sol anahtarı dizeğin 2. çizgisinden itibaren çizilen ve bütün dizeği kaplayan müzik anahtarıdır. Dizeğin 2. çizgisinde sol notası bulunduğundan dolayı sol anahtarı denilir ve çizildiği yeri sol yapar.

Fa ve Do anahtarlarıda mevcuttur. Bunlarda tıpkı sol anahtarında olduğu gibi başladıkları yeri kendi isimlerine çevirirler. (ör: fa anahtarı fa notası yapar, do anahtarı do notası yapar)

Kısa Sap Bağlama da Hangi Notalar kullanılır?

sol – la – si – do – re – mi – fa- sol – la – si – do – re – mi > Kalından inceye doğru gidilmiştir.

Yukarıda yazmış olduğum notalar bağlama düzenine göre yazılmıştır. Bağlama (saz) çalarken bize lazım olacak notalar bunlardır.

Bu durumda en ince nota en son yazdığımız mi notasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here