Keman İnceleme; Carlovy VLA8

Keman İnceleme; Carlovy VLA8
22.01.2021
34
A+
A-

Keman Notası paylaşımlarımıza, keman incelemesi ile kısa bir ara veriyoruz.En alt kısımda ise Youtube üzerinden videosuna da ulaşabilirsiniz.Herkese merhaba müzik kategorisinin ilk yazısı bir keman inceleme ve ilk konuğumuz Türkiyede Carlovy markasının amiral gemilerinden biri olan VLA8 modeli. Öncelikle incelemeye geçmeden önce bu kemanın Carlovy markası için çok önemli bir model olduğunu söyleyebiliriz Türkiye’de en çok satan modellerinden biri olması dışında çok fazla tutulan ve aynı zaman da profesyonel kemanlara yakın bir kalitede olduğunuda belirtebiliriz. 

carlovy vla8 nasil

DIŞ GÖRÜNÜŞ VE YANINDA VERİLEN AKSESUARLARI NASIL ? 

 Dış görünüşü göz alıcı zaten kemanda kullanılan Antik Mat Cila kemanı baya güzelleştiriyor ön kapak ve arka kapak adeta ışıl ışıl parlıyor ve bu da dış görünüşünü özel kılıyor. 

   Gelelim aksesuarlara aslında kemanın yanında gelen aksesuarlar aşağı yukarı bellidir fakat satıcıya göre de değişkenlik gösterir. Standart satışında Carlovy VLA8 modelinin yanında yay, dikdörtgen kutu ve reçine geliyor fakat siz satıcıyla biraz samimiyet kurup pazarlık yapmaya çalışırsanız yanında yastık, yedek tel takımı, susturucu ve akort cihazı da aksesuar olarak gelebilir. 

KEMAN DA KULLANILAN MALZEMELER NASIL ? 

"

Açıkçası kullanılan malzemeler el yapımı kemanları aratmayacak seviyede. Kemanın ön kapağı en az 10 yıl dinlendirilmiş Masif Ladin ağacından yapılmakta ve bu kemanın bass ve tiz tonlarını çok iyi bir şekilde vermesini sağlıyor. Aynı zaman da kemanın arka kapağı ve yan kısımları da yine en az 10 yıl dinlendirilmiş Masif Kelebek ağacından yapılmakta ve bu malzemeler de yine kemanın bass ve tiz tonlarda harika sound vermesini sağlıyor. 

carlovy vla 8 inceleme

Kemanın gövdesinden (Ön ve Arka kapak) bahsetmişken üzerindeki işlevsel parçaların malzemelerinden de bahsetmeden olmaz. Öncelikle Kuyruk kısmından başlayalım kuyruk kısmı Abanoz ağacı ve bu sertlik dayanıklılık açısında çok doğru bir malzeme ve aynı zamanda kuyruk kısmının fix bölümlerinin ön tarafı açık olması kuyruğun ön tarafı kapalı olarak tasarlanmaması iyi bir avantaj çünkü fixler bozulduğunda veya kırıldığında komple kuyruğu değiştirmek yerine bozulan fixi veya mekanizmayı değiştirmek hem zaman hemde para tasarrufu sağlıyor ve buda önemli avantajlardan biri oluyor. 

Gelelim çenelik bölümüne çenelik bölümü de yine Abanoz ağacından yapılmakta açıkcası kendi fikrim çenelik de Abanoz ağacı kullanılması şart değil sonuçta kuyruk klavye veya burgular gibi çok büyük baskılar altında değil tabi ki kafamızı çenemizi koyup bir baskı uyguluyoruz fakat diğer parçalar gibi çabuk aşınma yada dayanıklılık problemi çenelik de olmuyor bu yüzden kelebek ağacı da kullanılabilir ki bazı kemanlar da kullanılıyor fakat Carlovy VLA8 modelinde Abanoz ağacıyla gelmiş eksi bir durum değil ama artı bi durum olduğunu da düşünmüyorum. 

carlovy vla8 fiyat

Klavye bölümü; Klavye bölümü de yine Abanoz ağacından yapılmış ki bu en önemli noktalardan biri kemanı elimize aldığımızda en çok kullandığımız aşındırdığımız ve baskı uyguladığımız yer klavye bölümüdür ve bu bölüm her enstrümanistin iyi, akışkan, eli yormayan bir bölüm olmasını istediği yerdir. Carlovy VLA8 bu bölümü tam anlattığım özelliklere göre yapmış ki zaten klavye bölümünde malzeme olarak Abanoz ağacı dışında farklı çok fazla bir malzeme kullanılmaz en iyisi zaten Abanoz ağacıdır bu kemanda da en iyisi kullanılmış.

Burgular; Burgularda yine Abanoz ağacından yapılma ki kemanın telleri o kadar sıkı ve üstünde yay basıncı da olduğunda iyice baskı sıkılaştığında bu baskıyı yıpranmayı en iyi koruyacak ağaçlardan biri ve burgularda da yine abanoz ağacı kullanılması mantıklı olmuş.

KULLANIŞLILIK VE RAHATLIK NASIL ? 

Keman kullanışlılık olarak harika profesyonel kemanlar çok yakın olduğu için hobi amaçlı çalmak isteyen bireylerde azıcık profesyonel çalışmaya başlayan bireyler tarafından da amatör orkestralarda ve güzel sanatlar liselerinde ki bireyler tarafından da kullanılabilir. kullanışlılık açısından çok geniş bir yelpazeye sahip ve bu durumda türkiyede bu kemanı en çok tutan kemanlardan biri yapıyor. 

carlovy vla8 4/4 tanitim

Rahatlığa gelecek olursak açıkçası kemanı yastıksız kullanmayın yastıksız kullanırsanız boynunuzun alt bölümünü çok yorar ve acıtırsınız özellikle kemanın alt bölümüyle boynunuzun alt bölüm kemiği üst üste geldiğinde canınız acıyabilir. Bunun dışında çenelik ayarını bulmak biraz zor ve bu tutuş pozisyonunuzu biraz bozuyor fakat çenelik ayarını oluşturup bulabildiğiniz an çok rahatlıyorsunuz bu da kemanın bazı aksak notaları. Bunun dışında tutuş el pozisyonunuz çok rahat ve klavye ile tel aralığı fazla olmadığı için parmak bastığınızda parmaklarınız yorulmuyor buda size güzel bir avantaj sağlıyor.  

SESİ TONU TINILARI NASIL ? 

 Bu kadar kaliteli malzemelerden yapılan bir kemanın sesinin her durumda ( tiz de bass da orta tonda ) kötü olması gerçekten de çok zor. İşçilik o kadar kötü olmalı ki o zaman her durumda sesi kötü olsun. Bu kemanda orta tonlar ve tizler gayet iyi tabi tonun tınının sesin daha kaliteli gelmesi veya daha kötü gelmesi kullandığınız teller ve tel markalarıyla da ilgili fakat kemanın üstünde gelen standart teller bile kemanın tınısının ne kadar güzel olduğunu gösteriyor özellikle orta tonlarda re teli ile la teli arasındaki tonlarda kemanın sesi el yapımı kemanlardan farksız. Tiz tonlarda gayet yeterli fakat 6. 7. pozisyonlarda tabiki biraz saçmalaya biliyor bunun dışında bass tonlar biraz zayıf istediğiniz ses tokluğu tabiki yok ama yeni başlayan veya biraz ilerlemiş olan insanlar için bu çok fark eder bir durum değil çünkü ne olursa olsun keman orda da size yeterli tınıyı tonu vermeye çalışıyor bu da kemanı tam bir görev adamı yapmış oluyor tabi ki bu zayıf noktalarından biri fakat bu bütçeye de kusursuz bir keman almak mümkün değil.  

FİYATLARI  NEDİR ? FİYAT PERFORMANS ORANI NASILDIR ? 

 Kemanın piyasa da ortalama fiyatları şuan 1300 TL ile 1600 TL arasında değişiyor tabi sizin alacağınız kurum müzik dükkanı veya internet satış siteleri söylediğimiz fiyatların biraz altına veya biraz üstüne alabilirsiniz fakat ortalama fiyatları bu aralık da. İkinci ellere de bakabilirsiniz bugün ikinci el fiyatları 900 ile 1300 TL arasında satılmakta. 

Fiyat performans oranı olarak kullanılan malzemelere işçiliğe sesine ve tı-onlarına bakarsak ve bu baktıklarımız dışında aynı fiyatlarda satılan muadilleriyle kıyaslarsak net bir şekilde Fiyat Performans ürünü olduğunu söyleyebiliriz.

Sizler için Hazırlanmış Tanıtım Videosu

Kaynak : Fethi Kaleli – Emeklerinden Ötürü NotaNehri Ekibi Olarak Teşekkür Ederiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.