Bağlama Akort Yapma (Saz)

gString’den bir görüntü

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte artık akort cihazları ve akort programları ile bilgisayar, telefon üzerinden bağlamalarımızı akort edebiliyoruz. Bağlamada ki kararlara göre tekabül eden harfleri sizler için detaylı olarak göstereceğim. Öncelikle tavsiye bir kaç program vereyim zaten akort cihazınız varsa bu uygulama ya da programı bilgisayarınıza indirmek zorunda değilsiniz.Sizin için özenle hazırladığımız Bağlama da akort yapma? adlı videomuza da sayfanın aşağılarından kesinlikle göz atmalısınız.Ayrıca en çok sormuş olduğunuz Kısa Sap Bağlama da ‘ LA ‘ Karar akort sistemi nasıl olur? Bu sorunuza ve ‘ ‘ ‘ FA ‘ için de sorularınıza yanıt bulabileceksiniz.

REKLAM
X

Akıllı bir telefona sahipseniz size tavsiye edeceğim uygulamalar gStrings ve Pro Guitar Tuner isimli uygulamalardır.Ara yüzü ve kullanımı çok kolaydır. Telefonunuza ya da tabletinize indirmek için Play Store linkleri: gString ve Pro Guitar Tuner. Şimdi öncelikle gString uygulamasından bahsedelim.Ardına ise VİDEO DESTEKLi PRO GUİTAR TUNER uygulamasına göz atalım.Bu uygulamalar sayesinde telefonla akordu kolay bir şekilde yapabilirsiniz.Bizden istenen saz akortu nasıl yapabilirim ? Kısa sap bağlama da akort çeşitleri nelerdir ? gibi sorularınızın cevabı bu yazımızda.

gString ile Bağlama Akordu Nasıl Yapılır ?

1-) Hadi başlayalım öncelikle notaların uygulamalarda tekabül ettikleri harfleri sıralayalım:

A  – La
B  –  Si
C  – Do
D  –  Re
E  – Mi
F  – Fa
G  – Sol 

2-) Şimdi de Kısa ve Uzun sap için akort etmek için hangi harleri seçeceğiz onları göstereyim.

Kısa Sap Bağlama (saz) Akort Yapma

Bağlamayı akort ederken ortamın sessiz olmasına dikkat ediniz ve daha sonra istediğiniz tel grubundan başlayarak cihazınızı akort etmeye çalışın. Cihazda istediğiniz karar için harf belirene kadar devam edin.

(alt tel-orta tel-üst tel) >> sırasıyla gidilmektedir.

LA Kararı için: 
RE – SOL – LA
D – G – A

REKLAM
X

Sİ Kararı için:
Mİ – LA – Sİ
E – A – B

DO kararı için:
FA – Sİ bemol – DO
F – Bb – C

DO #(diyez) KARAR: 
FA# (diyez) – Sİ – DO #(diyez)
F# – B – C#

RE KARAR:
SOL – DO – RE
G – C – D

Mİ KARAR:
LA – RE – Mİ
A – D – E

FA KARAR:
LA bemol – Mİ bemol – FA
Ab – Eb – F

FA# (diyez) KARAR:
Sİ – Mİ – FA# (diyez)
B – E – F#

SOL KARAR:
DO – FA – SOL
C – F – G

Uzun Sap Bağlama Akort Yapma

Alt teller : B veya C
Orta teller: E veya F
Üst teller: A veya Bb

Uzun sap akort bağlama da akort çeşitlerini zamanla daha da detaylandıracağız.Şimdi ise sırada Pro Guitar Tuner uygulaması mevcut.Buraya uzun uzadıya yazmaktan ise sizlere detaylı olarak video üzerinden bahsedeceğiz.Akort Yapmak için önerdiğiniz android – ios programlar/uygulamalar nelerdir ?gibi sorularınıza bu yazımızda cevap bulmuş olabileceksiniz.Lütfen sorularınızı yorum kısmından bizlere iletiniz.Bize gelen uzun sap bağlamaya kısa sap bağlama akortu nasıl yapabilirim? Kulaktan bağlama akordu yapma nasıl olur? Da tuner kısa sap akort nasıl yapılır, öneriyor musunuz ? gibi sorularınız için ise ayrıca video hazırlayacağız.Takipte kalınız.

Pro Guitar Tuner ile Bağlama da Akort Ayarı Nasıl Yapılır ? – VİDEO’LU ANLATIM

https://youtu.be/7_kS55g7HWg

REKLAM
X